1. Pripremite plan i definišite ideju
Definišite šta tačno želite da postignete i napravite jasan plan. Koja god da je tema vašeg rada, da li su to poslovni portreti, modna fotografija ili fotografisanje i snimanje proizvoda, dobar plan i jasna vizija olakšaće ceo proces. Možete napraviti moodboard sa primerima koji prikazuju stil i atmosferu koju želite da postignete. To je dobar način da svi saradnici budu upoznati sa vašom idejom i planom.
2. Planiranje vremena
Jedan od veoma bitnih momenata kada iznajmljujete studio za fotografisanje ili snimanje je kako se organizovati, biti efikasan i efektan i kako što bolje iskoristiti vreme zakupa u studiju. Vreme proleti i često se priprema i početak snimanja oduže više nego što želite, a to vam skraćuje vreme rada u zakupljenom terminu.
Napravite detaljan plan snimanja kako biste maksimalno iskoristili vreme u studiju. Ostavite dovoljno vremena za postavljanje i promene scena, pripremu modela i saradnika, presvlačenje, dolazak i eventualno kašnjenje saradnika, pauze i druge situacije. Uzmite u obzir vreme koje vam je potrebno za raspakivanje po dolasku i pakovanje stvari i opreme pre kraja termina iznajmljivanja.
3. Kojom opremom i rasvetom raspolažete
Proverite koju opremu studio nudi i da li vam treba dodatna oprema koja podrazumeva pozadine, rasvetu, kamere, objektive, stative i drugu opremu koja je ključna za vaš rad. Uzmite u obzir kakvu rasvetu dobijate u paketu koji ste odabrali, da li dobijate konstantno svetlo ili bliceve ili su vam na raspolaganju i jedna i druga vrsta rasvete. Takođe, proverite kakva dodatna oprema ide uz rasvetu: bjuti diš, reflektori, modifikatori, okidači, stativi, reflektujuće površine (zilberice) i drugo. Ukoliko postoji mogućnost rentiranja kamere ili foto aparata, nije loše da proverite da li su na raspolaganju i pod kojim uslovima, u slučaju nepredviđenih okolnosti.
Dodatna oprema koja ide uz rasvetu može da vam omogući da kreirate različite vizuelne efekte upotrebom raznih filtera i dodataka za svetlo. Postoje rasvetna tela koja vam daju mogućnost da bojite pozadinu i dobijate različite pozadinske efekte.
4. Tim, ljudi i zadaci vaših saradnika
Definišite ko su tačno članovi tima – fotograf, videograf, stilista, šminker, modeli, asistenti, gosti. Svako treba da zna svoje zadatke unapred, tačno vreme dolaska kao i lokaciju na koju treba da dođe. Takođe, ukoliko vaš tim broji više članova, proverite kakva je koncepcija studija, da li postoji dovoljno prostora da smesti sve članove tima.
5. Garderoba i rekviziti
Pripremite unapred odevne kombinacije, aksesoare i sve potrebne rekvizite koje ćete koristiti tokom snimanja. Proverite da li u studiju postoji deo za odlaganje garderobe i vaših stvari. Takođe, studija su obično opremljena nekim osnovnim potrepštinama poput pegle, ali je svakako preporuka da proverite da li su vam na raspolaganju pegla i daska za peglanje i stalak za odlaganje garderobe ukoliko vam zatrebaju.
Takođe, dobro je da znate kojim rekvizitima studio raspolaže kako biste mogli unapred da planirate da ih koristitie ukoliko vam zatrebaju. U rekvizite mogu da spadaju različiti komadi nameštaja poput sofa, kreveta, komoda, i polica. Svaki studio obično raspolaže sa nekoliko vrsta različitih stolica ili čak fotelja. Takođe, često su dostupne i biljke i stalci za biljke i drugi manji dekorativni predmeti poput saksija, ćebadi, ukrasnih jastuka, svećnjaka i sveća, vaza i slično.
6. Prostor za modele i saradnike
Proverite da li studio ima poseban prostor ili deo studija predviđen za pripremu modela, da li poseduje ogledalo, paravan za presvlačenje, sto za šminkanje i sve ono što vam može biti značajno tokom priprema modela i drugih saradnika. Planirajte vreme za ove pripreme.
7. Tehnička priprema i opremljenost
Proverite da li su vaši uređaji, poput fotoaparata, telefona i laptopa, funkcionalni i napunjeni. Ponesite rezervne baterije i memorijske kartice, punjač za mobilni telefon i laptop, naročito ako ostajete više sati u studiju. U studiju koji iznajmljujete možda nema punjača za vaše uređaje. Dobro je da proverite da li studio raspolaže sa dovoljno utičnica, produžnih kablova i kakvu wi-fi mrežu ima.
8. Muzika i atmosfera
Dobra atmosfera uz dobar tim je dobitna kombinacija i može odrediti i tok vašeg rada. Odgovarajuća muzika može pomoći u opuštanju modela i saradnika i doprineti stvaranju kreativne atmosfere. Pripremite plejlistu koja odgovara raspoloženju snimanja. Proverite sa kakvom opremom za puštanje muzike raspolaže studio. Često studija nude bluetooth zvučnike tako da možete sami da birate muziku.
9. Hrana i piće u pauzama
Ako snimanja traju duže, svakako je dobra ideja da obezbedite hranu i piće u pauzama za vaše saradnike. Višesatna snimanja mogu biti zahtevna i iscrpljujuća i dobra je ideja da vaši saradnici budu namireni. Za kraće boravke u studiju je svakako preporučljivo da ponesete vodu ukoliko koristite flaširanu. Možete proveriti i da li studio uključuje nešto od posluženja, kao što su kafa, aparat za kafu, kuvalo ili aparat za vodu.
Imajte u vidu da u većini studija nije dozvoljeno pušenje i ako imate saradnike koji su pušači, proverite da li postoji mesto na kome mogu boraviti tokom pauza uz cigarete.
10. Dovođenje vaših ljubimaca u foto studio
Ako planirate da dovedete ljubimca u studio, posavetujte se sa vlasnicima i menadžerima studija. Ciklorame i osetljive pozadine ili scenografije možda nisu pogodne za vaše ljubimce. Svaki studio bi trebao da ima među svojim uslovima korišćenja i informaciju o dovođenju ljubimaca na snimanja.
Generalni savet je da isplanirate dovoljno vremena za nepredviđene situacije, poput kašnjenja ili tehničkih problema. Uvek je dobro imati alternativni plan a svakako je važno poštovati vreme dolaska i druga pravila svakog foto studija za rentiranje.